Reitittimen päällä on kaksi pientä antennia. Mukana ei tule painettua käyttöopasta vaan pelkkä aloitusopas.
Cd:lle tallennetun ohjatun toiminnon avulla jo muutamassa minuutissa pystyy luomaan toimivan yhteyden, antamaan verkolle nimen ja tarkistamaan, että kaikki liitännät on kytketty oikein. Perusasennus sujuu nopeasti. Salauksen käyttöönottoa varten levyllä on toinen toiminto. Kolmas toiminto auttaa reitittimen tiedostopalvelimen hallintaohjelman asennuksessa.
Käyttöliittymän tekstien kirjasinkoko on monessa kohdassa hyvin pientä eikä liittymästä ole ilmeisesti yritettykään tehdä kovin selkeää. Toimintoja on runsaasti, mutta niiden hyödyntämiseen tarvitaan tietoa reitittimen ja langattoman yhteyden toiminnasta. Useimmille käyttäjille
muut kuin ohjatuissa toiminnoissa mainitut asetukset ovat tarpeettomia. Toisaalta on hyvä, että ne tarvittaessa löytyvät laitteesta.
Reitittimen asennus on helppoa. Se saa välittömästi yhteyden niin Belkinin omaan verkkosovittimeen (esitelty vasemmalla) kuin kilpailijoidenkin verkkokortteihin. Laite tukee 802.11b-, g- ja n-standardeja.
60 megabitin nopeus sekunnissa on hyvä vaikkei erinomainen. Yhteys on vakaa, mutta tiedonsiirto ajoittain hidastui.
100–150 metrin kantama ulkoilmassa on huippuluokkaa. Antenni on riittävän tehokas ja yhteys säilyy kaukaakin.
Valmistajan mukaan laitteella voi jakaa levytilaa verkossa. Näin kaikkien verkon käyttäjien pitäisi päästä käsiksi esimerkiksi usb-muisteihin. Mukana tulee ohjelma, jonka pitäisi tehdä ulkoiset laitteet näkyviksi verkossa, kun ne yhdistetään johonkin verkon tietokoneista. Tätä oli käytännössä vaikeaa saada onnistumaan. Reititin ei yleensä tunnistanut kokeiltuja laitteita, ja jos se tunnisti ne, apuohjelma puolestaan ei löytänyt niitä.
Reititin muodostaa hyvän yhteyden. Se on myös kohtuuhintainen, nopea ja helppo asentaa.
Tarttuessasi tähän kirjaan olet ottanut ensimmäisen askeleen kohti entistä nopeampaa tietokonetta. Kirjan mukana tulee kattava ohjelma Magix PC Check & Tuning 2011. Ohjelman arvo on 30 euroa.
Belkinin langaton N+ Wireless USB Adapter -verkkokortti sopii yhteen vieressä esitellyn N+ Wireless Router -reitittimen kanssa.
Verbatimin uusi verkkopalvelin on harjattua alumiinia, ja laite tekee vaikutuksen mekaanisella laadullaan. Palvelimessa on peräti kolme usb-liitäntää ja yksi esata-liitäntä lisäkiintolevyille.
Linksysin E3200-reitittimen suunnittelijat ovat keskittyneet tarpeettoman karsimiseen laitteen etuosasta. Ledit, liitännät ja painikkeet on ahdettu takaosaan.
Linksysin järjestelmä on tarkoitettu langattoman verkon laajentamiseen niin, että koko taloon saadaan vakaa verkko.
Edimax BR-6428nS -reititin on pieni ja vaatimattoman näköinen. Siinä on päällä muutama tilailmaisin. Antennit ovat siitä huolimatta niin isot, että laitteen huomaa varmasti.